England, Australia, Sri Lanka, Bangladesh, New Zealand, Qualifier 2 and Qualifier 3 are in Group A.

India, Pakistan, South Africa, the West Indies, Zimbabwe, Ireland and Qualifier 4 are in Group B.

A total of 49 matches will be played in the 44-day tournament across 14 venues in the two countries. Australia will stage 26 matches in Adelaide, Brisbane, Canberra, Hobart, Melbourne, Perth and Sydney, while the 23 matches in New Zealand will be held in Auckland, Christchurch, Dunedin, Hamilton, Napier, Nelson and Wellington.

The top four sides from each pool will progress to the quarter-finals, followed by the two semi-finals and the final. All the knock-out matches will have reserve days.

Pool A:

England, Australia (co-host), Sri Lanka, Bangladesh, New Zealand (co-host), Qualifier 2 (TBD), Qualifier 3 (TBD)

Pool B:

South Africa, India, Pakistan, West Indies, Zimbabwe, Qualifier 1 (Ireland), Qualifier 4 (TBD)

Fixtures:

Feb 14 - Sri Lanka v New Zealand, Christchurch
Feb 14 - England v Australia, Melbourne

Feb 15 - South Africa v Zimbabwe, Hamilton
Feb 15- India v Pakistan, Adelaide

Feb 16 - West Indies v Ireland, Nelson

Feb 17 - New Zealand v Qualifier 3, Dunedin

Feb 18 - Bangladesh v Qualifier 2, Canberra

Feb 19 - Zimbabwe v Qualifier 4, Nelson

Feb 20 - England v New Zealand, Wellington

Feb 21 - Pakistan v West Indies, Christchurch
Feb 21- Australia v Bangladesh, Brisbane

Feb 22 - Sri Lanka v Qualifier 2, Dunedin
Feb 22 - South Africa v India, Melbourne

Feb 23 - England v Qualifier 3, Christchurch

Feb 24 - West Indies v Zimbabwe, Canberra

Feb 25 - Ireland v Qualifier 4, Brisbane

Feb 26 - Qualifier 2 v Qualifier 3, Dunedin
Feb 26 - Sri Lanka v Bangladesh, Melbourne

Feb 27 - South Africa v West Indies, Sydney

Feb 28 - Australia v New Zealand, Auckland
Feb 28 - India v Qualifier 4, Perth

March 1 - England v Sri Lanka, Wellington
March 1 - Pakistan v Zimbabwe, Brisbane

March 3 - South Africa v Ireland, Canberra

March 4 - Pakistan v Qualifier 4, Napier
March 4 - Australia v Qualifier 2, Perth

March 5 - Bangladesh v Qualifier 3, Nelson

March 6 - India v West Indies, Perth

March 7 - South Africa v Pakistan, Auckland
March 7 - Zimbabwe v Ireland, Hobart

March 8 - New Zealand v Qualifier 2, Napier
March 8 - Australia v Sri Lanka, Sydney

March 9 - England v Bangladesh, Adelaide

March 10 - India v Ireland, Hamilton

March 11 - Sri Lanka v Qualifer 3, Hobart

March 12 - South Africa v Qualifier 4, Wellington

March 13 - Bangladesh v New Zealand, Hamilton
March 13 - England v Qualifier 2, Sydney

March 14 - India v Zimbabwe, Auckland
March 14 -Australia v Qualifier 3, Hobart

March 15 - West Indies v Qualifier 4, Napier
March 15 - Pakistan v Ireland, Adelaide

March 18 - Quarter-final 1, Sydney

March 19 - Quarter-final 2, Melbourne

March 20 - Quarter-final 3, Adelaide

March 21 - Quarter-final 4, Wellington

March 24 - Semi-final 1, Auckland

March 25 - Semi-final 2, Sydney

March 29 - Final, Melbourne

(JPN/Agencies)

Latest News from Sports News Desk